دسته‌بندی نشده

کسانی که اعتماد به نفس اشخاص را از بین می‌برند

با کمی دقت در آدم‌های اطرافمان متوجه می‌شویم که برخی از آنها با رفتار و سخنان خود باعث ایجاد احساس بد، افکار منفی و کاهش اعتماد به نفس در ما می‌شوند. برای جلوگیری از آثار منفی این افراد، بهتر است که از آنها دوری کنیم تا از تأثیرشان بر زندگی خود جلوگیری کنیم. در این بخش از مسائل روانشناسی قصد داریم به 11 شخصیت از این افراد و نحوۀ تأثیر آنها بپردازیم تا با تشخیص بهتر این اشخاص رابطۀ خود را با ایشان تا جای ممکن کم کنید.

کسانی که باعث کاهش اعتماد به نفس در ما می‌شوند:

1. افرادی که در مورد همه چیز نظر می‌دهند.

گاهی اوقات افرادی در اطراف ما وجود دارند که به راحتی از مرزهای خود عبور می ‎کنند و بدون این که ما از آن ها در مورد خود و اعمال و ویژگی هایمان نظر و یا مشورتی بخواهیم، در مورد هر چیزی که بخواهند اظهار نظر می ‎کنند و این افراد به ندرت احساسات دیگران را در نظر می ‎گیرند و یا به این فکر نمی ‎کنند که ممکن است با اظهارات خود به کسی صدمه بزنند. این افراد با استفاده از شما اعتماد به نفس خود را تقویت می ‎کنند و اگر نتوانید برای روابط خود با این افراد مرز تعیین کنید ، صدمات جدی به احساسات و اعتماد به نفستان وارد خواهد شد.

2. اشخاص شایعه‌ساز

برخی از افراد دائما به دنبال کنجکاوی کردن در زندگی بقیه هستند و مرتبا درباره اتفاقات زندگی دیگران با شما حرف می ‎زنند و به راحتی دیگران را قضاوت می ‎کنند اما با این وجود، گوش دادن مداوم به شایعات و اخبار جعلی زندگی دیگران توسط این افراد طرز فکر شما را تحت تاثیر قرار می ‎دهد.

به خاطر داشته باشید شخصی که دائما درباره زندگی دیگر افراد با شما حرف می ‎زند، به احتمال زیاد با افراد دیگر نیز در مورد شما و زندگی شخصیتان صحبت خواهد کرد ، پس چنین فردی ارزش ادامه دادن رابطه با شما را ندارد و بهتر است او را از زندگی خود حذف کنید.

3. اشخاص خودشیفته

برخی از افراد در هر بحثی به دنبال چیزی برای تعریف و تمجدید کردن از خودشان می ‎گردند. برای این افراد خودشان در مرکز هر صحبتی قرار دارند و نظرات دیگران و چیز هایی که دوست دارند برایشان بی اهمیت است و بعد از صحبت کردن با این افراد ممکن است در درون خود احساس ضعف و کمبود اعتماد به نفس داشته باشید زیرا از شما برای بزرگ جلوه دادن خود استفاده می ‎کنند.

4. افرادی که حس ناامیدی را در ما به وجود می‌آورند

بعضی از افراد قادرند فقط با یک مکالمه ساده، شادی و انرژی شما را تخلیه کنند و این افراد به راحتی از احساسات منفی شما استفاده می ‎کنند و به راحتی هم می ‎توانند بر شما مسلط شوند؛ در حالی که شما اصلا متوجه این موضوع نخواهید شد. اگر همیشه بعد از تعامل با فردی خاص دچار اضطراب و افسردگی شدید باید بدانید که لازم است نگاهی دقیق تر به روابط خود با این فرد بیاندازید.

5. اشخاص پرتوقع

این افراد کسانی هستند که شما را درگیر مشکلات خود می ‎کنند و طوری رفتار می ‎کنند که انگار وظیفه شماست که به آن ها در حل تمام مشکلاتشان کمک کنید و اگر نتوانید همه ی انتظارات آن ها را برآورده کنید، شما را به عنوان یک دوست بد خطاب می ‎کنند و باعث ایجاد حس شرمندگی و بی ارزشی در شما می ‎شوند.

6. کسانی که بدون هیچ تجربه‌ای هر موضوعی را نقد می‌کنند.

برخی افراد در هر موضوعی یک نقص و اشکالی پیدا می ‎کنند و آن را مورد نقد قرار می ‎دهند. گرفتن باز خورد از اطرافیان در مورد تصمیمات خود بسیار مهم است اما این بازخورد باید از طرف کسانی باشد که در مورد آن موضوع تجربه ای دارند، نه کسانی که بدون داشتن هیچ علمی در مورد موضوعات مختلف نظر می ‎دهند و ایراد می‎ گیرند.

این افراد معمولا با ارائه نظرات بی پایه و اساس اعتماد به نفس شما را تضعیف می ‎کنند. افرادی که در هر موضوعی یک اشکال پیدا می کنند موجب تخریب اعتماد به نفس می شوند

7. افراد تفتیش‌کننده

برخورد با افراد کنترل کننده بسیار چالش برانگیز است و این افراد نسبت به انجام هر کاری وسواس به خرج می ‎دهند و دائما به دیگران دیکته می ‎کنند که وظایف خود را چگونه باید انجام دهند. در برخورد با این افراد شما دو راه بیشتر نخواهید داشت :یا دستورالعمل های آن ها را دنبال می ‎کنید و یا با برخورد های سرکوب کننده آن ها رو به رومی ‎شوید.

چنانچه نمناک اشاره می کند این افراد معمولا با دیکته کردن این که انجام چه کاری درست است و انجام چه کاری غلط، اعتماد به نفس شما را از بین می ‎برند و این افراد فضای کافی برای ابراز فردیت و تصمیم گیری را از شما می‎ گیرند و شما را مجبور به اطاعت از فرمان های خود می ‎کنند.

8. افراد سوءاستفاده‌چی

برخی افراد در روابط خود با شما بسیار سواستفاده گر هستند و از شما برای رسیدن به موفقیت در اهداف خود استفاده می ‎کنند. این افراد ممکن است بسیار مهربان و دوست داشتنی به نظر برسند اما بعد از گذشت چند وقت خواهید فهمید که برای شما دوست خوبی نخواهند بود و فقط برای آسان تر کردن مشکلات خود استفاده می ‎کنند.

9. کسانی که فکر می‌کنند همه چیز می‌دانند.

برخی افراد سعی دارند که همیشه خود را باهوش ترین فرد جمع نشان دهند و تصور می ‎کنند که در هر موضوعی اطلاعات قابل قبولی دارند و به راحتی با دیگران در این مورد بحث می ‎کنند. این افراد باعث می ‎شوند که شما تصور کنید هیچ اطلاعاتی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران ندارید و باعث تضعیف روحیه تان می ‎شوند که در این صورت بهتر است این افراد را نادیده بگیرید و یا رها کنید.

10. اشخاص بدبین

افراد بدبین می ‎توانند انرژی منفی زیادی را وارد زندگی شما کنند. وجود این افراد برای ثبات روانی شما بسیار مضر است زیرا آن ها تمایل دارند اعتماد به نفس شما را تضعیف کنند و دستاورد های تان را ناچیز جلوه دهند و باعث ایجاد احساس نا امنی و افسردگی در شما شوند و بنابراین بهتر است که روابطتان را با این گونه افراد خاتمه دهید.

11. افرادی که در زمان یک مشکل، در مورد آن سکوت می‌کنند. در حالی که ارتباطات کلید روابط موفقیت آمیز است اما با این حال برخی افراد ترجیح می ‎دهند از شکل ارتباطی منفعلانه و تهاجمی استفاده کنند و در صورت بروز استدلال سکوت کنند . این افراد نمی ‎توانند عصبانیت خود را به شکلی سالم و بالغ مدیریت کنند و در صورت بروز هرگونه ناراحتی ، شریک زندگی و یا دوستان خود را مجازات می ‎کنند . این افراد اطرافیان خود را مورد سوءاستفاده عاطفی قرار می ‎دهند و به جای حل و فصل مشکلات به نحوی مسالمت آمیز، شرایط موجود را دشوار و دشوار تر می ‎کنند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن